A lilaakác (Wisteria sinensis) Kínában és Japánban őshonos.
Aki már találkozott vele, többé biztosan nem feledi.
Lila, kékes árnyalaú, rózsaszín vagy fehér, csüngő, fürtökhöz hasonló virágaival rendkívül különleges látványt nyújt.
Ahhoz azonban, hogy a növekedését kordában tartsuk, nagyon fontos a megfelelő ültetés, gondozás és legfőképpen metszés.
Az alábbiakban következzen tehát minden, amit a lilaakácról tudni érdemes.
Lilaakác ültetése
Bár alapvetően egy nagyon igénytelen növényről van szó, de a lilaakác ültetésekor fontos, hogy tápanyagban gazdag virágföldbe ültessük.
A rendszeres öntözés is elengedhetetlen, hiszen a fiatal növény gyökérrendszere még nem elég fejlett ahhoz, hogy fel tudja szívni a saját vízigényét. Később erre már nincs szükség, maximum akkor, ha extrém szárazság van hetekig.
Kúszónövény lévén jó, ha van, amibe belekapaszkodhat – érdemes tehát támasztékot telepíteni a fiatal növény mellé (pl.: lugas, rács), különösen akkor, ha házfal mellé ültetjük (ez esetben inkább acélból, mintsem fából, hiszen a kifejlett növény súlya jelentősen megnő).
Az ültetéskor fontos szempont, hogy a fiatal lilaakác napos helyre kerüljön, itt ugyanis sokkal jobban fejlődik.
Az ültetéskor a jó minőségű virágföld mellett trágyát is érdemes lehet használni.
Gondozása és igényei

A lilaakác egy hosszú életű növény, akár évtizedekig is képes élni, hiszen nem fagyérzékeny és viszonylag igénytelen.
Nem kell izgulni hogy a liliaakác esetleg nem fogja jól érezni magát nálunk, inkább életrevalósága miatt kell kordában tartani.
Különleges gondozásra csak az ültetéskor van szüksége, később elegendő évente a tápanyagutánpótlást elvégezni, illetve néha nagyobb mennyiségű vízzel megöntözni.
Ahhoz, hogy ne terjedjen szét túlságosan, rendszeres metszésre van szüksége.
Metszése

Amennyiben nem szeretnénk, hogy a lilaakác olyan helyre is felfusson, ahova nem terveztük, folyamatosan metszeni kell.
Minden tavasszal tisztító metszést kel végezni, amikor megszabadítjuk a növényt az elhalt, beteg ágaktól, ezzel elősegítve az egészséges részek növekedését és fejlődését. Olyan ágakat is találni fogunk, amelyek elkanyarodtak a növény törzsétől – ezeket célszerű visszavezetni, vagy ha erre már nincs lehetőségünk, akkor megszabadulni tőlük.
A metszés során csupán annyira érdemes visszavágni a növényt, hogy a hajtások még megrövidítve is elérjék a 35-40 centiméteres hosszúságot.
Sokan nem tudják, de a lilaakácot akár fává is nevelhetjük, amennyiben egy oszlop köré futtatjuk fel – nem hiába számít az egyik legjobban formázható futónövénynek.
Pontosan ezért akár balkonon is nevelhető!
Vásárlás és árak

Amennyiben lilaakácot vásárolna, érdemes ellátogatnia a Budai Kertcentrumba, ahol szakértő kollégáink segítenek a megfelelő növény és kiegészítők kiválasztásában.
Amennyiben pedig a lilaakác áráról és fajtáiról tájékozódna, tekintse meg Termék keresőnket, ahova a növény nevét beírva azonnal megkapja az aktuális készlet- és árinformációinkat.
Amennyiben nem találja az Ön által keresett terméket, vagy egyszerűen csak szakmai segítségre van szüksége, akkor hívja kertész szakembereinket, akik minden területen segítségére lesznek.
Lilaakác – Budai Kertcentrum Kft (BKC) +36 30 458 7839