Kerttervezés: tudnivalók és tanácsok

A kerttervezés egy összetett, több lépésből álló folyamat. Az esztétikus, hosszan tartó és kevés gonddal járó kert kialakítása alapos tervezést igényel. Figyelembe kell venni a kert adottságait, a tervezett funkciókat és az anyagi lehetőségeket egyaránt. Mire figyeljünk oda, ha épp kertépítés vagy kertátalakítás előtt állunk?

A kerttervezés első kérdése: a kert funkciói

Az egyik legfontosabb kérdés, hogy mit szeretnénk csinálni majd a kertben. Alapvetően rekreációs célra használnánk, vagy konyhakertet szeretnénk? Csak mi használnánk, vagy baráti összejövetelek helyszínének is szánjuk? Inkább az esztétikum fontos, vagy a funkcionalitás? (A kettő természetesen nem zárja ki egymást). A kertek az alábbi funkciókat szokták ellátni, a teljesség igénye nélkül:

  • Rekreáció, kinti élettér (kiülők, grillezők, kemencék, lugasok, játszóterek és medencék)
  • Esztétikum, egyéni ízlés kifejezése (virágágyások, gruppok, egyéb dísznövények)
  • Konyhakert (gyümölcs- és zöldségtermelés, fűszernövények stb.)
  • A ház árnyékolása (nyáron akár a klíma költségein is spórolhatunk egy-egy jól elhelyezett, lombos fával)

A fenti funkciók összeegyeztethetők egymással, de a pioritásokkal fontos tisztában lenni. Azért is, mert nem olyan egyszerű „hozzácsapni” még egy garázst vagy medencét a kerthez. Lehet, hogy ez felborítaná az egész alapkoncepciót. Természetesen az eredeti kertterv nincs kőbe vésve. De sokkal jobb előre gondolkodni, mint utólag módosítgatni. Tervezzük be tehát „ceruzával” azokat az elemeket is, amelyek megépítésében még nem vagyunk 100%-ig biztosak!

A kerttervezés előtt végig kell gondolni a funkciókat.

A kert környezete és adottságai

A funkciókon túl a kert adottságai és környezete is alapvető fontossággal bírnak. A kertépítés egyik alapelve, hogy nem ültethetünk olyan növényeket, amelyek hosszú távon nem tudnak egészségesen megmaradni a kertünkben. Pontosabban nem érdemes, mert nem a kívánt végeredményt fogjuk kapni. Ezen túl fontos a környezet figyelembe vétele is. Ha például a szomszédban csupa tűlevelű növény van, érdemes megfontolni, hogy mi is ültessünk pár fenyőt vagy tuját. Összességében véve kijelenthető, hogy ha kertünk illeszkedik a szomszédos kertekhez, sokkal szebb végeredményt kapunk. Persze ez nem azt jelenti, hogy ne merjünk egyedi kertet terveztetni!

A kerttervezés során vegyük tehát figyelembe a kert adottságait:

  • Tájolás (északi, déli stb.)
  • Fekvés
  • Terület, geometria
  • Utcafront hossza, szomszédos kertek (növényzet, kerítés, kialakítás)
  • Benapozottság
  • Klíma, mikroklíma (nem mindegy, hogy a Mecsek-oldalban építkezünk, vagy az Őrségben – egészen mások a csapadékviszonyok stb.)
  • A talaj típusa, tápanyagtartalma (meszes vagy homokos? Termeltek rajta valamit?)
  • Hol futnak a talajban a különféle vezetékek? Vannak-e nagy gyökerek a földben?
  • Előzetes talajhasználat (használták-e konyhakerti célra az előzetes tulajdonosok? Agyonpermetezték-e a kertet, vagy természetközeli gazdálkodást folytattak?)
A kertépítéshez válasszunk a kert adottságaihoz passzoló növényeket.

Mindezen szempontok meghatározzák, milyen növényeket ültethetünk a kertbe. Ha kertészmérnökkel terveztetjük a kertet, ő pontosan tudni fogja, milyen vegetáció jöhet szóba. Ha mi magunk akarunk módosítani kertünkön, mindenképp kérdezzünk utána a szaküzletben, milyen növényeket ajánlanak!

Mennyi erőforrást tudunk szánni a kert fenntartására?

Egy kedvenc mondásom szerint aki vesz egy majmot, annak legyen pénze banánra is. A kertekre ugyanúgy igaz ez. Nem csak a kerttervezés és a kertépítés költségeivel kell számolni. Hanem a kert fenntartásának költségeivel is.

Az automata fűnyírókkal időt spórolhatunk meg magunknak.

Ha például szép gyepet szeretnénk, akkor azzal igenis foglalkozni kell. A szárazabb időszakokban öntözni. Hetente vagy kéthetente lenyírni. A gyümölcsfákat permetezni kell, nyesni, illetve betakarítani róluk a termést. És még sorolhatnám. Természetesen választhatunk automatizált megoldásokat (automata öntözőrendszer, automata fűnyíró). Ezek az extra költségért cserébe leveszik ezt a terhet a vállunkról, viszont behatárolják a kerttervezés lehetőségeit. Egy automata fűnyíró például az egyszerű, téglalap formában kialakított kertekkel birkózik meg a leginkább.

Természetesen dönthetünk úgy is, hogy megbízunk egy kertészt a kerti munkák egy részével. Viszont akkor egy többletköltséggel kell számolni.

Ha ezeket a szempontokat végiggondoltuk, kezdődhet is a kerttervezés! Ha viszont bonyolultabb kialakítást szeretnénk, vagy biztosra akarunk menni, bízzuk szakemberre a megfelelő növények kiválasztását!

Szakemberre szeretném bízni magam!

Inspiráció korábbi munkáinkból