Füvesítés menete házilag — lépésről lépésre

Nincs kert gyep nélkül!

Bár léteznek olyan kertstílusok, ahol a fű nem számít a kert fontos részének — gondoljunk csak például a japán- vagy mediterrán kertre —, de idehaza szinte nélkülözhetetlen minden családi ház kertjében.

Ám ahhoz, hogy a fű szép, egybefüggő zöld szőnyeget alkosson, tudnunk kell, hogy:

  • Mikor füvesítsünk?
  • Mi a füvesítés menete (lépésről lépésre)?
  • Házilag vagy szakemberrel érdemes nekiállni?
  • Honnan szerezzünk be jó minőségű fűmagot?
  • Hogyan gondozzuk a gyepszőnyeget?

A cikkben pontosan ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ!

Íme minden, amit a füvesítésről tudni kell — lépésről-lépésre!

Füvesítés: fűmag vetése vagy gyepszőnyeg?

fűmag vetése

A füvesítésnek alapvetően két módszere létezik:

  • Gyepszőnyeg lerakása
  • Fűmag vetése

A gyepszőnyeg leterítése egyszerűbb, kisebb benne a hibalehetőség — ám éppen emiatt jóval drágább is.

A fűvetés ehhez képest egy jóval bonyolultabb, több hibát rejtő, de még így is jelentősen olcsóbb művelet.

Előbbinél a gyepszőnyeget csupán ki kell terítenünk a megérkezését követő néhány órában — csak arra kell ügyelnünk, hogy ne maradjanak hézagok a gyepszőnyegek között!

Más szabályt nem is kell betartanunk, pofonegyszerű az egész.

De mi a helyzet a füvesítéssel?

Mikor? Füvesítés tavasszal vagy ősszel

füvesítés tavasszal

A füvesítés tavasszal vagy ősszel is kivitelezhető — leginkább az egyéni preferencia dönti el, hogy melyik időszakot választják az emberek.

A legjobbak a tavaszi hűvösebb hónapok, mint például a március és április, ősszel a szeptember vagy október.

Ezekben a hónapokban ugyanis kicsi még a fagy esélye, de emellett a nagy kánikula sem tud gondot okozni a növényzetben.

Érdekesség, hogy az öntözőrendszer nélküli kertekben a kánikula sokkal nagyobb problémát tud jelenteni, mint a fagy, ezért ezekben az esetekben inkább szeptemberre vagy októberre időzítsük a fűmagok elszórását, amikor már jóval kisebb az esélye a száraz meleg heteknek.

De mégis hogyan érdemes nekikezdeni, melyek a füvesítés lépései?

Füvesítés menete, lépésről lépésre

füvesítés lépésről lépésre

Mint szinte minden kerti munkálatot, úgy a füvesítést is földmunkával kell elkezdenünk.

Első lépésként meg kell tisztítanunk a földet a gyomnövényektől.

Nem ritka sajnos az sem, hogy a régi föld annyira rossz minőségű, hogy abban nem képesek meggyökeresedni a fűmagok, mert az túl kemény, tápanyaghiányos vagy tele van kövekkel, építési törmelékkel.

Ebben az esetben célszerű lehet a felső réteget teljesen kicserélni, de akár a talaj minőségének feljavítása is működhet: trágyázzunk, kapáljunk és gereblyézzük ki a köveket. 

Érdemes elegyengetni és betömöríteni, hogy a nagyobb gödröket és dombocskákat eltüntessük — erre a feladatra egy széles gereblye és a henger tökéletesen alkalmas lehet.

A következő lépés a föld tápanyagtartalmának pótlása.

Mint minden növénynek, úgy a fűnek is vannak tápanyagigényei.

Erre a célra főleg gyeptrágyát érdemes alkalmazni, de alkalmazhatóak különféle granulátumok is. A lényeg az, hogy bármely tápanyagutánpótlási megoldásról is van szó, műtrágyaszóró használata itt is javasolt, hiszen csak így garantálhatjuk, hogy mindenhova ugyanakkora mennyiség kerüljön.

Mindezek után pedig végre sor kerülhet a fűmag vetésére!

Ehhez fűmag szórót érdemes használni, hogy a fűszálak egyenletesen növekedjenek.

A fűmag kiszórása után csupán annyi a teendőnk, hogy egy gereblyével apró szúrásokkal lássuk el a talajt, amely így bejuttatja a fűmagokat a földbe, így azok kevésbé tudnak kiszáradni. (youtube videó)

Ha mindent jól csináltunk, akkor néhány napon vagy héten belül kinő a szép, zöld gyep — ám ekkor még nem érnek véget a feladataink!

A fűvetés utáni teendők

füvesítés menete

Sokan azt gondolják, hogy a fű gondozása kimerül a fűnyírásban.

Pedig már jóval hamarabb szükség lehet a gondozására: az elültetett fűmagoknak rengeteg vízre van szükségük az optimális fejlődéshez, ezért gondoskodjunk róla, hogy napi többször is meglocsoljuk őket.

Ha a füvesítés lépésről lépésre úgy történt, ahogy leírtuk, akkor az első apró fűszálak 7-14 nap múlva bújnak elő.

Az első fűnyírásra akkor lesz szükség, mikor a friss fűszálak már több, mint 5 centiméteresre nőnek. A fű lenyírására csupán heti egyszer van szükség.

Egy másik fontos teendő a gyep szellőztetése.

Ezt általában az első év után szokták megtenni, hiszen minél közelebb van a fű a talajhoz, annál könnyebb a gyepszellőztetés.

Végül de nem utolsó sorban tápanyagokra is szüksége lesz, ezért trágyázni kell.

De vajon honnan szerezzük be a trágyát, a fűmagokat és az egyéb hozzávalókat, és vajon ki végezze el az imént leírt teendőket?

Füvesítés házilag vagy szakemberrel?

A döntést leginkább az határozza meg, hogy a kényelmet, a precízebb munkát választjuk nagyobb költségek mellett — vagy inkább mi magunk csinálnánk, tapasztalat nélkül, de mégis olcsóbban?

Bármelyik lehetőséget is választjuk, egy dolog biztosan nagy mértékben hozzájárul a füvesítés sikeréhez: a fűmag keverék minősége!

Amennyiben fűmagot vásárolna a fűmag vetéshez érdemes ellátogatnia a Budai Kertcentrumba, ahol szakértő kollégáink szaktanácsokkal segítik a megfelelő fűmag keverék és kiegészítők (pl.: fűmagvető, fűmag szóró, trágya, stb.) kiválasztását.

Ha pedig a különböző fűmagok áráról és fajtáiról tájékozódna, tekintse meg Termék keresőnket, ahol a ‘fűmag’ kulcsszó beírásával azonnal láthatja az aktuális készletet méretekkel, minőséggel és árakkal.

Amennyiben nem találja az Ön által keresett terméket, vagy egyszerűen csak szakmai segítségre van szüksége, akkor hívja kertész szakembereinket, akik minden területen segítségére lesznek.

Fűmag vásárlás – Budai Kertcentrum Kft (BKC)  +36 30 458 7839