A sövény nyírása – így csináld jól!

A sövény az egyik legsokoldalúbb kertépítészeti elem. Alkalmas térelválasztásra, utak kialakítására, illetve kertünk kíváncsiskodó tekintetek elől való elzárására. Ehhez azonban ismernünk kell a kiválasztott növény sajátságait, illetve a megfelelő nyírási technikákat, rutinokat. Cikkünkben ezeket vesszük most górcső alá.

Sövény: az egyik legsokoldalúbb élő kertépítészeti elem

A sövények már évszázadok, évezredek óta fontos elemei a kerteknek. A híres angolkertekben is szívesen alkalmazták őket. Ma pedig számos funkciót ellátnak. Alkalmasak ízléses kerti ösvények kialakítására, a kertünk különböző funkciójú vagy esztétikájú tereinek elválasztására. Ezen túl leválasztják kertünket az utcafrontról vagy a szomszéd kertjéről. Ami sokkal nagyob komfortot biztosít, így valóban a saját terünk lehet a kert.

A tuja kiválóan alkalmas sövénynek.

Milyen egy jó sövény?

Egy jó sövénynek több követelménynek is meg kell felelnie. A legfontosabb az, hogy tömör, hézagmentes legyen. Ez nemcsak az esztétikumhoz, hanem a többi funkcióhoz (pl. térelválasztás) is alapvető fontosságú. A kellő tömöttséget a nyírás gyakoriságával tudjuk szabályozni. 

Ezen túl fontos, hogy egyenletes formája legyen, egészen a talajtól a növény legfelsőbb részéig. Egy girbegurba sövény ápolatlan benyomást kelt, és a legszebben karbantartott kertek harmonikus összhatását is megtörheti.

Eddig a sövény megjelenéséről beszéltünk. Azonban ahhoz, hogy egy sövény szép legyen, erősnek és egészségesnek kell lennie. Olyan növényt kell választanunk, amely illeszkedik kertünk mikroklímájához és talajviszonyaihoz. Csak ekkor lesz elég erőforrása, ellenálló képessége hozzá, hogy jól tűrje a folyamatos nyesést. (Ehhez természetesen az intenzív növekedéshez szükséges tápanyagokat is pótolni kell). Az egészséges növénynek egyenletes fényellátásra van szüksége. Ezért egy alulról felfelé vékonyodó trapéz alakúra kell nyírni. Így az alsó és a felső levelek is elegendő fényhez jutnak.

Leylandi ciprus metszése

A sövény nyírása – miért van rá szükség?

Alapvetően két fázisról beszélhetünk. Az első fázisban a fiatal növényekből évek alatt kialakítjuk a kívánt formát. A második fázisban inkább már csak biztosítjuk a kialakított forma állandóságát. Természetesen a növények nem fejezik be a növekedést, de ilyenkor már kissé más feladat vár ránk. Kisebb sövények esetén kézi sövényvágó ollóval is dolgozhatunk. Nagyobb sövények esetén érdemes beruházni egy sövényvágóra.

Egy sövény akkor lehet szép, ha egészséges.

Mikre is érdemes odafigyelni a sövény nyírása során?

  • Az örökzöld sövényeket az aktív növekedési időszakban évente kétszer érdemes nyírni (tavasszal és ősszel)
  • A lombhullató sövényeket évente legalább háromszor meg kell metszeni.(sokkal gyorsabban fejlődnek)
  • A megfelelő forma kialakításában az ősz végi nyesés a legfontosabb. Ügyeljünk rá, hogy ne essen túl közel az első fagyokhoz. Ilyenkor ugyanis a túl friss hajtások elhalhatnak.
  • A növény a nyeséssel sok korábban már a földből felszívott és beépített nyersanyagot elveszít. Ezért ezt pótolni kell, illetve ügyeljünk a talaj nedvességtartalmára is (öntözzünk ha szükséges). A talajt fedjük be mulccsal. A mulcs segít a nedvesség benntartásában, illetve megspórolja nekünk a gyomlálást is. (a növény felhasználja a tápanyagot és abból fejlődik, a metszéssel ezt nem veszíti el, de a további fejlődés érdekében időnként érdemes pótolni. A marhatrágya kb 1 hónap alatt felszívódik, a műtrágyák fajtától függően 1-3-6 hónap alatt )

Kérdése van? Vegye fel velünk a kapcsolatot!